Dermatilománie - aneb posedlost vlastní pokožkou

Lucku jsem poznala asi před dvěma lety. Krásná, pohodově působící ženská. Z krásných fotek byste nehádali, jakého Černého Petra má schovaného v kartách...Asi každá z nás si někdy před zrcadlem nípala pupínky nebo vymáčkla nějaký ten beďar (jo, já vím. Fuj. Ale děláme to všechny.) Sama si pamatuju období, kdy jsem podobnou činností byla schopná strávit i pár minut. Denně.

Jenže u Lucky se tohle všechno trochu zvrhlo. V nemoc, které se říká dermatilománie.

Co to znamená?


Dermatilománie je psychická porucha, spadající mezi poruchy obsedantně - kompulzivní. V praxi to znamená, že jste posedlí svojí kůží a jejími neduhy, které navíc potřebujete "řešit" - teď hned, pořád. A řešit v tomto případě neznamená sedět v čekárně na kožním a trpělivě se mazat vodičkami a mastičkami. Znamená to nezvladatelnou potřebu mačkat a škrábat boláčky...

Hranice mezi neškodnou pubertální "zábavou" a nemocí může být hodně tenká a tak trochu neznatelná. Lucka ale říká, že ten okamžik, kdy se z toho stane problém, nejspíš poznáte... I když mnoha lidem to trvá 10 - 12 let, než si uvědomí, že se jedná o větší problém, než jen aknózní pokožka.

Co s tím?

Lucce se nakonec nad nemocí podařilo vyhrát. Jednoduché to nebylo nejen proto, že překonat nemoc vycházející z psychiky není jednoduché. Ale také proto, že o dermatilománii většina lidí nikdy neslyšela - a informace o ní byste hledali dost obtížně.

Lucka má můj obdiv, protože se o svém letitém a hodně nepříjemném problému rozhodla mluvit nahlas. Na jejím webu www.luckastastna.cz se tak dozvíte nejen spoustu informací o dermatilománii, ale můžete najít i hodně potřebnou pomoc.  Lucka totiž napsala hodně obsáhlou a skvěle propracovanou svépomocnou e-knížku Ruce pryč, kterou na jejím webu najdete taky. K té navíc nabízí jako bonus hodinovou konzultaci, při které se můžete společně podívat na kořeny problému, který se projevuje poškozováním vlastní kůže...Jestli si tedy samy nejste jisté, zda vám podobný problém nepřerůstá přes hlavu (nebo někoho takového znáte), k Lucce na web se určitě podívejte.


Žádné komentáře