Zubatá manipulace - AP24 Whitening Fluoride Toothpaste

V nedávném blogu o zubní pastě AP24 jsem zmiňovala kritický článek, který právě o téhle pastě vyšel na Zubatém blogu. Protože mi k tomuhle tématu již dříve přišlo pár dotazů, rozepíšu ještě trochu o tom, co všechno je v daném článku špatně - a kde si to můžete ověřit.

Bude to trochu nudné čtení a to nejzajímavější je až na konci - ale pokud chcete vědět, co je na tom všem pravdy, jděte do toho.



Jen pro pořádek - spolupracuji s firmou NuSkin, která zmiňovanou pastu vyrábí. Když si ji na mé doporučení někdo koupí (s VIP účtem, který nabízím bez výjimky každému), dostanu asi 8 korun jako provizi za doporučení. To jen, abychom měli hned do začátku jasno, jak moc by mi stálo za to obhajovat tenhle produkt jen proto, že z toho něco mám...


O čem to celé je?


Ve zkratce - autorka článku (zubní hygienistka) pastu kritizuje, protože je podle ní nebezpečně abrazivní, obsahuje potenciálně karcinogenní látky, nevhodnou formu fluoridů a ohrožuje děti obsahem SLS.

Ani jedno tvrzení se nezakládá na pravdě a celý článek je jednoduše manipulativní - a absolutně neodborný. Pojďme si naservírovat "důkaz místo slibů" - a podívat se na výroky z článku zblízka. Tučně zvýrazněné jsou citace z původního článku, jejich autorkou je Iva Zezulová, DiS. a vyšly v článku na webu zubatyblog.cz.

Jdeme na to


Autorka článku si pastu objednala na základě inzerátu na Facebooku.

ZB: Pocity jsem měla před dodávkou smíšené, těšila jsem se a zároveň přemýšlela nad tím, proč o ní nevím, proč se o ní nezmiňují dealeři, proč se o ní nemluví na asociaci dentálních hygienistek. Proč zkrátka s těmito účinky není víc vidět.

V první řadě - bělící pasta z řady AP24 je na českém trhu poměrně krátce. Dealeři dentálních pomůcek se o ní nezmiňují proto, že není dostupná v běžné obchodní a distribuční síti - NuSkin využívá výhradně network marketingu a vlastní sítě distributorů, případně prodeje přes vlastní e-shop.

ZB: Víc než tuba mě zajímalo složení. Já chemikář s chemií ze střední školy jsem rozuměla tak polovině. Na tu druhou polovinu jsem koukla s pomocí googlu. V hledání a vyťukávání složenin a zkratek jsem narazila na články na českém emimino.cz, kde jsem se pak dobrala k dalším článkům ze zahraničí a začala jsem se lehce prokousávat k informacím, protože z facebooku a informací, když mi byla pasta dávána vím, že se má čistit ideálně bez vody, každý den tolikrát, kolikrát jsem zvyklá, klidně i častěji než 2x denně. Facebook a informace psaly, že pasta rozjasňuje zuby, že pokud jste kuřáci, pijáci kávy a vína, že pomůže. Pasta odstraní skvrny, tmavé fleky a díky svému složení zesvětlí až o 63%. mohou ji používat těhulky i děti, je bez cukru, bělidel a peroxidů. Může se užívat každý den a zhruba po týdnu by měl přijít již nějaký efekt.

K chemii podle googlu se ještě dostaneme. Uváděných 63% je výsledek z laboratorního testu in vitro, zkoumajícího bělící vliv pasty.

ZB: Peroxidy v tom zaručeně nejsou. Ale! Pasta obsahuje oxid titaničitý (na obalu CI 77891). což je látka, která se hojně využívá jako pigment do nátěrových hmot, barvivo v potravinářství či jako účinná složka některých opalovacích krémů. Dle mého názoru, právě tato složka může za to, že zuby jsou po vyčištění bělejší. ALE NA JAK DLOUHO? Asi tak na hodinu, než se z povrchu skloviny pigment ošoupe. Případně na tak dlouho, dokud pastu budete užívat. Po vysazení ,,bělost,, odejde.

Oxid titaničitý, neboli titanová běloba, je bezpečná látka použitelná i v certifikované přírodní kosmetice. Je to skutečně pigment, který způsobuje bílou barvu zubů. Běžně ji najdete v zubních pastách a žvýkačkách.

Předpokládat, že si bělící pastou párkrát vyčistíte zuby, a máte doživotně o bílé zuby postaráno, je samozřejmě nesmysl. Pasta zuby zbavuje nánosů plaku a skvrn z potravin, které se ukládají průběžně, s každým jídlem i mezi nimi. Pokud čistit přestanete, nebo použijete méně účinnou pastu, efekt při nejlepší vůli vydržet nemůže.

Pasta z dlouhodobého hlediska vykazuje postupné zlepšování barvy zubů (výše zmíněných 63% skutečně nezískáte po 1 vyčištění) - což poněkud podrývá tvrzení o tom, že za hodinu se pigment ze zubů ošoupe.

ZB: Dále jsou tam samozřejmě SLS (Sodium Lauryl Sulfate a Sodium Sulfate) - pěnidla. o kterých se diskutuje, že jsou ve velkých množstvím zdravotně závadná. Avšak v našich poměrech se SLS dává téměř do každé pasty a myslím si, že pokud opravdu nebudete polykat pastu a konzumovat ji ve velkém, nebude to mít velký dopad na vaše zdraví. Ale přemýšleli jste o tom, kolik toho spolyká vaše děťátko, když mu tuhle bělící pastu dáte do pusy?

Chudák děťátko, když dostane zrovna tuhle pastu - jak autorka "mile" zdůrazňuje. SLS je složka, která má své odpůrce. Nicméně tím, že se své děťátkou rozhodnete ochránit a koupit mu dětskou pastu v drogerii to obvykle nezachráníte - SLS totiž obsahují zcela běžně i dětské pasty. Naše děti mají na umyvadle dětskou pastu Oral B, SLS je ve složení 4. v pořadí. Vzhledem k tomu, že se složky uvádějí od nejvíce zastoupených, dost možná je obsah SLS v dětské pastě vyšší, než u AP24ky, která ho má až na 9. místě (to je jen zamyšlení - bez konkrétních údajů o množství se to zjistit pochopitelně nedá).

Forma fluoridů, které pasta hlásá hned v druhé řádce není nijak extra skvělá - ale ano, jsou tam, alespoň nějaké. Leč, žádná sláva. DÁL. 

Když jsem dohledávala studie k otázce nejvhodnějších forem fluoridu, předpokládala jsem, že paní hygienistka má tuhle informaci patrně ze školy - a česká dentální scéna preferuje jinou formu, třeba aminfluoridy. Pak jsem ale úplně náhodou narazila na přesně stejnou argumentaci na webu https://www.amway-fakta.cz/ - kde se jakýsi zastánce Amway (a jejich zubní pasty) opírá o tvrzení, že fluorid sodný uvolňuje fluor snáze, než monofluorofosfát sodný - a proto je tato forma (a pasta od Amway) lepší.

Pročpak nám autorka neřekla, která forma by byla lepší, než monofluorofosfát sodný? Protože o formách fluoridu v pastách neví víc, než našla v oné obraně Amway pasty?

Mimochodem - fluoridy jsou ve složení na konci třetího a začátku čtvrtého řádku, ne na druhém - jak uvádí autorka. Taky máte pochybnosti, zda vůbec tuší, která ze složek fluorid obsahuje?

Ale pojďme k faktům. Existují 4 formy fluoridů, které se v zubních pastách používají. Klasický fluorid sodný, monofluorofosfát sodný, fluorid cínatý a aminfluoridy (napr. Olaflur).

První 2 jmenované se v pastách používají nejčastěji a existuje také poměrně velké množství studií, které srovnávají jejich účinky. Z metaanalýzy zveřejněné na PubMed.gov vyplývá, že obě složky jsou zhruba stejně účinné. Mírně větší množství studií, kterými se metaanalýza zabývala, preferovalo monofluorofosfát sodný, ale objektivně nevyplynula převaha ani jedné z uvedených látek.

Fluorid cínatý je forma, která se již příliš nepoužívá, protože může zuby zbarvovat dohněda. Stejně, jako aminfluoridy, se používá v pastách určených k remineralizaci zubů (v tomhle směru se studie neshodují - podle některých je fluorid cínatý účinnější, podle jiných jsou účinky srovnatelné). Další studie uvádí, že pasta s aminfluoridy může mít nižší antimikrobiální efekt, než pasty s fluoridem sodným.

Studií jsem našla ještě několik - všeobecně se shodují na tom, že mezi efektivitou jednotlivých forem fluoridu není zásadní rozdíl, alespoň co se týče ochrany před zubním kazem. Pokud potřebujete zuby remineralizovat, pak můžete sáhnout po speciální pastě k tomuto určené (zubní gel Elmex gelée obsahuje aminfluoridy jako hlavní složku). Běžné pasty používají buďto fluorid sodný nebo monofluorofosfát sodný - které mají účinky v podstatě totožné. Žádná "nijak extra skvělá" forma v tomhle směru neexistuje.

ZB: Cyklamát sodný (sodium cyclamate, na krabiččce Sodium sacharin) je umělé náhradní sladidlo, asi 30–50× sladší než cukr. Odkaz na tuhle krásnou přísadu máte zde (https://cs.wikipedia.org/wiki/Cyklam%C3%A1t). Ve zkratce. V některých zemích pro jeho podněcování vzniku rakovinových tumorů či vrozených vad, je zakázáno ho prodávat. Tož, ano, cukr to přímo neobsahuje, ale tahle potvůrka také není příliš vhodná :-)

Nezaráží vás na té první větě něco? Cyklamát sodný (sodium cyclamate, na krabiččce Sodium sacharin)...

Na krabičce je skutečně uvedený Sodium sacharin, česky sacharin. Co tam tedy dělá ten rozbor cyklamátu? S varováním, že látka může být karcinogenní?

No, v tomto případě chemie podle googlu úplně nevyšla. Cyklamát a sacharin skutečně nejsou jedna a ta samá látka.

Sacharin

Cyklamát















Jen tak mimochodem, pasta AP24 se vyrábí v USA, kde je cyklamát zakázaný FDA už od roku 1969. Narozdíl od EU, kde si ho můžete s láskou dopřát v CocaCole, diabetických sladidlech, minerálkách...
Pasta AP24 cyklamát samozřejmě vůbec neobsahuje.

ZB: A TO NEJHORŠÍ NAKONEC. pastu i přes tyto krásy ve složení, varovné články na internetu a šťourání se v tomto tématu, jsem přeci jen jednou do úst dala. Složení není chuťově nijak nepříjemné, ale co nepříjemné a to brutálním způsobem je, je ta abrazivita. To znamená, že jsou v pastě a v nemalém množství drsné částice, které drhnou vaši sklovinu dvakrát/třikrát denně? Už víte, co drhne ty pigmenty a fleky od pochutin dolů? Opravdu chcete zuby čistit brouskem dvakrát denně? Viděla jsem to u pacientek několikrát, když si koupily pudr (kdo četl článek Aby bílá bílou byla, ví) na zuby. Stačily dva,tři měsíce a zubní sklovina byla na dobro poničená, a bylo to vidět, bohužel.

Přiznávám, že by mě skutečně zajímalo, zda studovaná dentální hygienistka neví o existenci RDA indexu, nebo ho čtenářům jen takticky zamlčuje. 

Abrazivita pasty je hodnota, která se laboratorně měří - a existují na ni limity.

RDA ScoreLevel 
0-70Low abrasive: safe for cementum, dentin and enamel
70-100Medium abrasive: safe for enamel, dangerous for cementum and dentin
100-150High abrasive: dangerous for cementum, dentin and enamel
150-250Very high abrasive: harmful limit, damaging for teeth
250 and aboveNot recommended
Pro neangličtináře a ty, kdo zatím v učebnicích jazyka nenarazili na zubařskou terminologii :-)

  • Cementum je zubní cement, tkáň pokrývající povrch kořene zubu. Většina je skrytá pod dásní, ale u krčků může být trochu obnažený.
  • Dentin je zubovina. To je část zubu pod sklovinou a zubním cementem.
  • Enamel je sklovina.
U zdravých zubů se pasta dostane pouze na sklovinu, maximálně na velmi malou část zubního cementu u krčků.

Bělící pasta AP24 má RDA 103, tedy velmi těsně nad horní hranicí střední abrazivity, která je pro sklovinu naprosto bezpečná. Na slovenské stránce prezuby.eu je přehled RDA zubních past, které se často prodávají i u nás. Podobné nebo vyšší skóre má nejedna pasta, kterou běžně objevíte v drogerii (třeba populární Colgate má u většiny past RDA o dost vyšší). Bělící pasty, které mají  nižší RDA, efekt obvykle dohánějí peroxidem - který může poškozovat dásně a sliznice (i když s ohledem k povolenou koncentraci toho v pastě moc nevybělí).

AP24ka skutečně není brutálně abrazivní. Pokud bychom jí díky těsnému členství chtěli přiznat nebezpečnost a ohrožování zubní skloviny, asi by se slušelo zmínit na Zubatém blogu ještě výčet běžně dostupných zubních past, které mají RDA často skoro dvojnásobné - a ne se vozit po jedné konkrétní. Kupodivu jsem tam žádný jiný článek, který by kritizoval abrazivitu zubních past, nenašla...


Jak to celé shrnout?


Tomu, co se na Zubatém blogu objevilo, se obvykle říká mediální manipulace. Dost často má značný efekt a velký dosah (v tomhle případě určitě) - a vcelku oprávněně spoléhá na to, že lidé nemají tendence si ověřovat to, co si přečtou - zvlášť, pokud jim to servíruje odborník. I když pro onu "odbornost" mluví třeba jen uvedená profese a dostatečně sebejistý a arogantní projev...

Ze slavného Descartova citátu si většina lidí pamatuje jen jednu větu.
Cogito ergo sum. Myslím, tedy jsem.

K téhle větě se ale váže ještě jedna, kterou mám mnohem raději.
Dubito ergo cogito. Pochybuji, tedy myslím.

Nebojte se pochybovat se mnou.

Lucie

PS: proč na zmiňovaný článek nikde neodkazuji? Popravdě - nemám nejmenší chuť právě tomuhle pamfletu zlepšovat pozici ve vyhledávačích zpětným odkazem. Zatím ho bohužel najdete velmi snadno rychlým zagooglením....

Žádné komentáře